نوشتار

بی شک، می شود نوشت بی آن که از خود بپرسیم چرا می نویسیم. آیا نویسنده ای که به حروف نگاری قلم اش نگاه می کند، حتا حق آن را دارد که قلم را معلق دارد تا به آن بگوید: بایست! درباره ی خودت چه می دانی؟ به چه هدفی پیش می روی؟ چرا نمی بینی که جوهرت ردی نمی گذارد؛ و تو آزادانه به جلو می روی اما در خلا؛ و اگر مانعی بر سر راه ات نمی بینی، برای آن است که هرگز نقطه ی آغازَت را ترک نکرده ای؟ و با این همه می نویسی. تو بی وقفه می نویسی؛ و آن چه را به تو املا می کنم، برایَم فاش می کنی؛ و آن چه را می دانم، بر من آشکار می سازی؛ دیگران، با خواندن، تو را به آن چه از خودت می گیرند، پرمایه می سازند؛ و چیزی را به تو می دهند که تو به آن ها می آموزی. حال، آن چه را انجام ندادی، انجام داده ای؛ آن چه را ننوشتی، نوشته شده: تو به پاک ناشدنی محکوم شده ای!

از کافکا تا کافکا- موریس بلانشو- مه شید نونهالی

/ 12 نظر / 2 بازدید
نمایش نظرات قبلی
امیر

اگر قبل و بعدش رو میدونستم بهتر میشد نتیجه گیری کنم که چه منظوری داره و قراره به کجا برسوندم دونستن این مکالمه خیالی و شاید واقعی بین نویسنده و قلمش. فارغ از اون باید بگم قشنگ بود. ممنون.

سان آپ

قلم پرقدرتترین ابزار تصویر کشیدن واگویه های ذهنی ماست.

مهشید

تولد مامان گلت با یک هفته دیرکردمبارک باشد.ازکافکاتاکافکارو دارم میخونمش بعدشنظرمو میگم مونتی عسلی.

امیر

ممنون از توضیح. نمیخواستم این طور به زحمت بیافتی. لطف کردی.

سروی

به قول شریعتی عزیز ، "قلم توتم من است ... " من عاشق اون تکه از کتاب توتم پرستی هستم .

مهشید

حالاهی بیا و داد بزن مهشید عاشق تخم مرغ عسلیه[شیطان]

محسن

خود خواهی ها و خود محوری های دیگری روبروی او بی رنگ شده باشد ، آنجا که هیجان های غرایز درونی بر انگیختگی های نیاز های درونی " انسان " پیشی می گیرد ، آنجا که هیجان های شور انگیز جوانی تو را باز می دارد از هرگونه تلاش برای شناختن دیگری کنار خود ، ویا شناساندن خود به آن دیگری ، و گذشتن از این ها و پرداختن به هیجان های غریزی ، زندگی از همان آغاز پوک و توخالی شروع می شود ، و بعد ، بر طبق همان نصایح و اندرز های گذشتگان ، و در همان اوج شور انگیزی آغاز ها ، تولد موجودی دیگر با شناختی بر پایه هیچ، این است فراهم نمودن فضای رشد "خیانت " ، آن گاه که با این حجم و اصرار از "خیانت " گفته می شود ، هیچ تفکر دوسویه ای در پس آن ننشسته است . خیانت در لحظه پدیدار نمی شود، هیچ همراهی در زندگی نیست که بستر رشد " خیانت " را در نیابد ، اما ، بسیار توجیه است برای عدم توجه به آن در زمینه رشدش . و بدست آوردن بهانه هائی برای رهائی از آن ، انان که دچار " خیانت می شوند ، هیچگاه ، هیچ تلاش عمیقی برای " زندگی " زیبا و پر از طراوت " انسان " ی نداشته اند ، ه

محسن

با پوزش فراوان از ارسال اشیاهی یاداشت