خوب بود اگه زحمت ترجمه ی این یکی کتابِ Barthes هم، آقای یزدان جو می کشیدند...

ما تاریخ ادبیات داریم ولی دانش ادبیات نداریم، زیرا بی شک هنوز نتوانسته ایم طبیعت ابژه ی ادبی را که ابژه ای نوشتاری ست، کامل بشناسیم. از لحظه ای که بپذیریم اثر ادبی از نوشتار ساخته شده است- و نتیجه گیری های بعدی را انجام دهیم، گونه ای دانش ادبیات امکان وجود می یابد. موضوع آن- اگر روزی چنین دانشی به وجود آید- نمی تواند تحمیل یک معنا به متن باشد تا به اعتبار آن حق انکار معناهای دیگر را به خود دهد؛ زیرا در این صورت خود دانش به خطر می افتد- همان طور که تاکنون به خطر افتاده است. کار این دانش نمی تواند بر روی درون مایه ها باشد؛ و تنها دانش تاریخی بی نهایت خشکی می تواند در این مورد به کار برود؛ این دانشی ست درباره ی شرایط درون مایه یعنی فرم ها: موضوع مورد علاقه ی آن، شکل های گوناگون معناهای پدیدآمده (engendreَ) و اگر بتوان گفت معناهای پدیدآمدنی (engendrable) خواهد بود. این دانش، نمادها را تاویل قطعی نخواهد کرد بل که تنها به ارائه ی تاویل های گوناگون آن خواهد پرداخت. در یک کلمه، موضوع آن به هیچ رو معناهای پُرِ اثر نخواهد بود، بل که برعکس معنای تهی ای ست که همه ی آن معناها را دربردارد.

نقد و حقیقت- ش. د. د.- رولان بارت

/ 16 نظر / 2 بازدید
نمایش نظرات قبلی
شقایق

[گل]

سان آپ

کاشکی کمی ویرایشش میکردی مونتی. قرار نبود دوتایی پیشم بیاین؟! ملغایید؟ بخدا مشکوک میزنی...... گللللللللللل

هما

منم از نوشته هات مثل امین سردرنمیارم فقط میدونم انگار نه انگار شش سال با چیزایی بودی حتی راضی نمیشی یک کلمه درموردشون بنویسی.ماهارو با خاطره ها پشت سرت گذاشتی مونترای بینهایت جدیدالمشکوک ؟دکتر کجاست غیب شده؟؟؟[عینک] اشرف التناقضین می دوست دارمیتان[خنده] خوش باشید

رضا

[وحشتناک][نگران]

پالاش

تو یکی از نظرات دیدم، دوستی نوشته بود ما -شرقی- مثلا شعر داشته ایم اما تعریفش را نداشته ایم، این حرف خیلی دقیق نیست، نظام فلسقی لااقل بعد از قرن دو هجری که با ترجمه کتب یونانی شروع شد، مدتها همون تعاریف راجع به هنر و ادبیات و حکمت و ... رو ترویج می داد و سعی در تعریف ادبیات و شعر داشتند، اما از جهت دیگری این حرف صحیح است زیرا، احساس رد شدن سرسری و نشکافتن شعر - شاید هم به دلیل تغییر نکردن در نوع نگاه و حداکثر تغییر در قالب های ارایه شعر- در ارایه تعریف ها هست. خلاصه اینکه، اگر در قدیم شعر تعریف می شد، کمتر به دید انتقادی و زیر سوال بردن اساس آن بود به عبارت دیگر مطرح کننده پرسش، اساس رو قبول داشت و تبرکا تعریف می کرد. گاهی هم مانند مساله تعریف فلسفه، فلسفه هر فیلسوف موسسی، خود، تعریف فلسفه بود.

پالاش

اما بارت، پذیرش اینکه، نوشتار ادبی، شخصیتی مستقل از نویسنده دارد، شبیه انسانها که شخصیت مستقلی دارند که برآیندی از وراثت از والدین-نویسنده- و خصوصیات فردی -متن مستقل از نویسنده- است، ناخودآگاه پذیرش موضوع مرگ مولف بارت است. شاید نظر بارت، نوعی مقابله با تتبع و واکاوی های روان شناختی و جستجوی جزییات زندگی اشخاص باشد که به گمان عده ای ما را به شناخت عمیق تر متن از طریق آگاهی به احوالات شخصی نویسنده می رساند، از نظر من، مشابه با این که بخواهیم فردی را از روی رفتار پدر یا مادرش بشناسیم. یقینا این شناخت کامل نیست و در بسیاری از موارد گمراه کننده است و همچنین فراموش کردن یک نکته مهم است که شخصیت نویسنده در حین خلق اثر، لزوما شخصیت فیزیکی شب و روزهای قبل و بعد نیست که اگر اینگونه بود هر نویسنده بارها شاهکار ادبی خویش را تکرار می کرد و نوشته هایش در یک سطح بودند و فراز و فرود نداشت.

پالاش

اما چیزی که درکش برام سخته، رسیدن به تعریفی است که میشه به بوم خالی تشبیه اش کرد، یا blank canvas، تصور زیبایی است اما اینکه آیا عملی هم هست یا نه حای بحث داره، یه بخش بوم خالی بخش سلبی قصه است یعنی ما با ارایه یک تصویر رسمی و فریز شده، جلوی سایر خوانش ها از متن رو نگیریم، که خودش عامل بازدارنده مهمی است اما بخش ایجابی قصه رو درک نمی کنم، من چه کاری با یک متن می تونم بکنم که معنای تهی از اون ارایه داده باشم و شما را به یک تصویر مشخص و واضح نکشونم؟ امکانهای مختلف موجود رو فهرست کنم؟

مهشید

با پدید آمده و پدید آمدنی بعنوان معادل اون دو تا موافق زیاد نیستم .