یک چیزهایی همیشه می مانند...

یک دوره ای هست در گذشته ی من و برادرم که پدر و مادر به اقتضای شرایط کاری شان، مدام در سفر بودند. یک "نسرین جون" داشتیم که این طور وقت ها پیش مان می آمد؛ و مراقب مان بود- خانم جوان دوست داشتنی، اما به شدت منضبط و سخت گیری که در حفظ و اجرای امور مربوط به ما، دست پدر و مادر را از پشت بسته بود.

تمام سرگرمی بدون درد سر آن روزهای ما، بعد از آن همه کلاس های جور به جور فوق برنامه، رفتن به اتاق پدر و بازی کردن با نمونه سنگ ها، کانی ها و زیر و رو کردن عکس ها و پوسترهایی بود درباره ی فسیل، ابر و هر چه در زمین ست و به آن مربوط. گاه خودمان دوتایی، گاه به اتفاق پسر هم سایه که از من بزرگ تر و از برادرم کوچک تر بود.  

یک وقت هایی میان آن همه مشغله ی کاری، پدر یک چیزهایی راجع به آن ها به ما یاد می داد؛ و ما تا دفعه ی بعد که او را می دیدیم، فرصت داشتیم برای آزمایش و تمرین چیزهایی که گفته بود. یاد گرفته بودیم رنگ و جنس سنگ ها، بسته به نوع اجزایِ شان، با هم فرق دارند. می دانستیم کوارتز شیری، بنفش یا زرد است؛ گرافیت سیاه ست؛ و آن رگه های سبز رنگ هم نشانه ی مالاکیت؛ و... دو تا نمونه ی مثل هم و بدون اسم برمی داشتیم و دعوا که نه، اما بحث و جدل بر سر آن که کدام هماتیت ست و کدام مانیتیت. ابزار کنج کاوی و اثبات حدس های مان- که گاه تا پای جان برای دفاع از آن ها می ایستادیم- یک نلبعکی قدیمی بود که نمونه ها را پشت آن- همان جا که بدون لعاب ست- می کشیدیم و برای هزارمین بار نتیجه ی کشف مان را با هیجان فریاد می زدیم که آها، دیدی گفتم!؟ این که نلبعلکی را سیاه کرده مانیتیت ست و آن یکی هماتیت- از رنگ قهوه ای خاکه اش معلوم ست و... این که فلان چیز پیریت ست و طلا نیست، چون خطی که روی بخش لعاب نخورده ی پشت نلبعکی به جا می گذارد، سیاه ست، نه طلایی- حواست نیست ها...

تمام افتخار برادرم این بود که می توانست نه تنها نام سنگ ها و کانی ها، بل که نام ابرها را- که به حق گفتن شان برای من چیزی بود در حد رفتن به کره ی ماه و برگشتن از آن- تند تند و بدون تپق به زبان آوَرَد؛ مغرورانه در حق مان- خصوصن در حق من- معلمی کند؛ و در انشاهایش، شانه کردن موهای من و تدریس را، از وظایفی بداند که خرسندانه در خانه به عهده گرفته و به خاطر موفقیت روزافزون در آن ها، مدال ها گرفته است و می گیرد... "این که سفید رنگ ست و الیافی شکل، سیروس ست. آن که لایه  لایه ست یا سیرواستراتوس ست یا سیروکومولوس. آلترواستراتوس را ببینید، خاکستری کم رنگ ست و مثل نیبواستراتوس که ضخیم تر و پررنگ ترست مولد برف و ست و باران و چه و چه و چه. اِ، چرا شماره گذاری می کنی؟ این ها که خودشان اسم دارند، بابا! دوست داری ما هم به تو بگوییم شماره ی دو؟" یک جوری این ها را می گفت که هر طوری شده بود یادشان می گرفتم؛ و قبل از خواب گفتن شان را، تمرین می کردم. اغراق نیست اگر بگویم بخش عمده ی اعتماد به نفس برادرم- که سطح قابل ملاحظه ای هم دارد- در همین دوران شکل گرفت و تثبیت شد! کسی نمی داند، اما من و پسر هم سایه، در این مورد اتفاق نظر داشتیم و داریم. به هر حال با حضور "نسرین جون"، این به ترین راه سرگرم شدن مان بود که نه تنها باعث می شد بیش تر مورد توجه بزرگ ترها قرار بگیریم، بل که او را از جای گاه یک مراقب و مترصد شش دانگ و جدی پایین می آورد و در موضع ما قرار می داد.

آن روزها مثل باد گذشت، اما احساس اش رنگ نباخت و با ما ماند. "نسرین جون" دیگر نمی آمد؛ هم ما بزرگ شده بودیم و بدون حضور پدر و مادر می توانستیم به کارهایمان برسیم و مراقب خودمان باشیم، هم او ازدواج کرده بود و مادر شده بود. حالا ما بودیم که هر از گاهی سراغ اش را می گرفتیم؛ و به دیدن اش می رفتیم. بزرگ شدن مان را خوب می فهمید؛ و با لذت به زبان می آورد. مدام قربان صدقه می رفت؛ و از کودکی مان با بچه هایش حرف می زد. از حال و روزمان می پرسید؛ و رازدار رازهایمان بود. یک میم مالکیت آخر اسم های مان می چسباند؛ و یک طور قشنگی که مختص به خودش بود، صدای مان می زد.

مامان که آمد، خیلی چیزها برایم آورد- چیزهایی که موقع دل کندن از ایران، به ناچار، جا گذاشته بودم شان. یکی از آن خیلی چیزها، آلبوم عکس هایم بود. با بارت موافق ام که می گوید آن چه عکس به دفعات تکرارش می کند، فقط یک بار اتفاق افتاده. عکس ها به گونه ای مکانیکی خاطراتی را تکرار می کنند که به لحاظ وجودی تکرار شدنی نیستند. روزهایی را که در زندگی ما تثبیت شده اند و قابلیت به اصطلاح دگردیسی ندارند. حالا من عکس ها را یکی یکی به مسعود و حتا مامان نشان می دهم؛ و با لذتی وصف ناپذیر، وارد فرایند "ببین"، "نگاه کن" و "ایناهاش" می شوم. اشاره ای صریح و صادقانه به آن چه بوده؛ و دیگر نیست- این عبارت used to انگلیسی، خدای من، چه قدر کابردی و جامع است! خیلی وقت ها ما آدم ها، با به یادآوردن چیزهایی که تجربه کرده ایم، خوش حال می شویم؛ و بی اراده منحنی زیبایی روی صورت مان ترسیم می کنیم که به حرف نمی آید، در شعر و موسیقی نمی گنجند... که یعنی خیلی چیزها.

در این روزهایی که شمارش معکوس شروع شده است- مثل آن تابلوی اتمام پروژه ی برج میلاد- و صدایم بیش از هر وقت دیگری متآثر از ریب زدن جسته گریخته ی نفس هایمَ ست- ساحل و تارا می دانند چه می گویم- و دست ام به تلفن نمی رود، "نسرین جون" تنها کسی ست که بیش از بقیه با او در تماسم؛ و از همه چیز و همه جا، با او حرف می زنم... تنها کسی ست که هنوز هم...  

/ 8 نظر / 2 بازدید
سروی

نازنین ِ دوست داشتنی ِ من ، کاش بدونی که شنیدن ِ صدای قشنگ و معصومت ، چقدر روزگارم رو روشن و آفتابی می کنه و کاش بدونی که چقدر به فکر تو و مسافرت هستم ؛ چه مهربانانه زنگ بزنی و صدات را با آن ریب زدن هاش بشنوم ... چه مهربانانه زنگ نزنی که مثلن نگران نشوم قربان ّ دل ِ مهربانت دختر . حواست تا کجاهااااااا هست ... خوشحالم که مامان ِ نازنینت کنارت هست. این ، آرامم می کند . مواظب خودت باش فرشته

محسن

مثل یک نسیم خنک در سایه گرمای کویر ، دل چسب است خواندن Montra"" ، و سخت است بگوئی " مواظب خودت باش " ، ظاهرن مونترا مواظب همه است . . پاره ای از عکس ها بستری عجیب در ذهن درست می کنند ، اما ، باید مواظب ربایش هاشان بود ، گاه می برندمان با خودشان، و می مانیم از رفتن خودمان . . با همه این ها ، مونترا می باید که – مواظب – خودش باشد .

ك ي ا

اين ماجرا رو من با خواهرم داشتم كه چون بزرگتر بود درك ميكنم چي كشيدي. بعد مراسم نامزديت ديگه برادرتو نديدم، خيلي وفت ميشه! بهش سلام برسون.

رضا

ذهنم مشغول اين شد كه اگه ماهور خان بجا مكانيك برق ميخوندو به روال بچگياتون درسا رو سه چار سال زودتر بهت ياد ميداد چه بلايي سرمون مياوردي دختر ------------------------- مونترا از خودت لطفا مواظبت كن. نذاريش به حساب نگراني كه بعدش ناراحت شي. خداييش اين پاراگراف آخرت ناچارم كرد اينو بگم.

صادق پناهي

سلام مونترا من مدتي نيستم اگه براي اون پست ويژه ات به موقع نرسيدم بعدا يه جوري جبرانش مي كنم حتمني [لبخند]

سان آپ

وسط درس خوندن بياي دو تا پست توپ از مونترا بخوني و بري. چه حالي مي ده!!!!!!! [لبخند]

هما

[گل]

آیه

نوشته های پاستوریزه ای