زمان

... زمانِ گم شده، به معنایِ زمانِ گذشته نیست؛ بل زمانی ست که ما، تلف می کنیم...

با اندکی تغییر از: مارسل پروست و نشانه ها- ژیل دولوز- اله شکر اسدالاهی تجرق

/ 48 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سیمین

خداراشکر

هورا [لبخند]

هما

آپ کن دختر دلم تنگ شده

شقایق

منتظر نوشته ی جدیدت هستیم مونترای عزیز ...

سیمین

مونترا جان با شقایق و هما موافقم

نگین

[گل]

فرشید کریمی - شیراز

تاریخ نقد علمی و جایگاه اولیه نقد و نقادی: اصولا نقد آثار فلسفی ،ادبی ،مذهبی متعلق به جامعه غربی خصوصا یونان قدیم است از مناظرات منسوب به سقراط و افلاطون می توان پی گیری و رشد این علم رشد یافته با تاریخ فلسفه را دریافت. با پیدایش مسیحیت و نگارش اناجیل اربعه و آخرین کتاب عهد جدید یعنی مکاشفه (revelation)یوحنای رسول که سراسر از رویا ،نماد ،سمبل ،نشانه ،رازگذاری مریم ، اعداد ، اشکال ، احجام و وحوش شکل یافته است . تمام محتوا و هویت کتاب مکاشفه با بازتابی آینده نگرانه و قطعیت یافته به نمایشی از تغییر و تضاد بدل می گردند.هر چیز جزا یا پاداش نوعیت و نفسانیت خویش را به نوعی خاص می بیند و درک می کند.متون مقدس مکاشفه نوعی از حکم های نامکشوف را تبدیل به بودن و اجرای حتمی خواست های اراده ای پنهان می کند.نزدیک 20 قرن است که مفسرین و نقادان مشغول نوشتن شرح و نقد بر این سترگ اثر (الهی - ادبی )هستند.بی شک قسمت اعظم این اثر بر مردمان نامکشوف و پنهان مانده است.اما اثرات پیرامونی کار بر روی متن مکاشفه دریچه ای گشود به تاریخ نقد جدید که از درون تاریخ نقد عتیق که بسیار تک بعدی(دیدگاه الهی)بود به بستر فلسفه و علوم مشتق از آن

فرشید کریمی - شیراز--2

چون انواع تخصص های رشته ادبیات و مکتب های نوپای روان شناسی ،جامعه شناسی ،مردم شناسی ،انسان شناسی کشیده شد. با توجه به موجود بودن کتب مذهبی و تاریخی عهد عتیق ،حوزه تفسیر و بازگویی مطالب و نوشته ها جایگاهی ارجمند بین مورخان ،نویسندگان ،مترجمان ، کاتبان بعد از ظهور عیسی مسیح پیدا کرد ،بعضی کاتبان و مترجمان در سراسر دنیا متون سخت یا پیچیده را به صلاحدید خود تفسیر و ساده نویسی می کرده اند که با توجه به حوزه دانش شان این امکان وجود داشته که لطمات جبران ناپذیری به متن وارد کنند و...البته این سنت و بدعت کماکان در جهان علوم و ادبیات تطبیقی ادامه حیات دارد.

جانان

با سلام؛ وبلاگ زیبای شما را در پیوندهای پایگاه ادبی جانان درج کردیم. ممنون می شویم اگر شما هم ما را لینک نمایید. با تشکر، جانان.

ندا

خلاصه بله و این حرف ها دیگر! [چشمک]